conti_htd847285cxa
conti_htd847285cxa_2
conti_htd847285cxa
conti_htd847285cxa_2
CONTI HTD 472 8M 85 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD847285CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 472
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 472 mm
  • Number of teeth: 59
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817042086
  • Supplier number: CONTI HTD847285CXA
Length
472
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
472 mm