conti_htd14350085cxa
conti_htd14350085cxa_2
conti_htd14350085cxa
conti_htd14350085cxa_2
CONTI HTD 3500 14M 85 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD14350085CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 3500
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 3500 mm
  • Number of teeth: 250
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817044394
  • Supplier number: CONTI HTD14350085CXA
Length
3500
Pitch
14 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
3500 mm