conti_htd14280085cxp
conti_htd14280085cxp_2
conti_htd14280085cxp
conti_htd14280085cxp_2
CONTI HTD 2800 14M 85 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD14280085CXP
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 2800
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 2800 mm
  • Number of teeth: 200
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI HTD14280085CXP
Length
2800
Pitch
14 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
2800 mm