conti_htd141890115cxa
conti_htd141890115cxa_2
conti_htd141890115cxa
conti_htd141890115cxa_2
CONTI HTD 1890 14M 115 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD141890115CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 1890
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 115 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 1890 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817043953
  • Supplier number: CONTI HTD141890115CXA
Pitch
14 mm
Width
115 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
1890 mm