conti_htd31689cxp
conti_htd31689cxp_2
conti_htd31689cxp
conti_htd31689cxp_2
CONTI HTD 168 3M 9 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD31689CXP
14.80 tax incl.
On stock, immediately available.
each
The minimum purchase order quantity for the product is 53.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 168
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 168 mm
  • Number of teeth: 56
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817047616
  • Supplier number: CONTI HTD31689CXP
Length
168
Pitch
3 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
168 mm