conti_htd316815cxp
conti_htd316815cxp_2
conti_htd316815cxp
conti_htd316815cxp_2
CONTI HTD 168 3M 15 CXP Conti Synchroforce CXP timing belt - HTD316815CXP
23.43 tax incl.
On order: delivered from 06/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 32.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane heavy-duty timing belts for high power transmission at high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 168
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXP
  • Nominal length: 168 mm
  • Number of teeth: 56
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817047623
  • Supplier number: CONTI HTD316815CXP
Length
168
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXP
Nominal length
168 mm