conti_htd31509
conti_htd31509_2
conti_htd31509
conti_htd31509_2
CONTI HTD 150 3M 9 Conti Synchrobelt timing belt - HTD31509
10.59 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 53.
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 150
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 9 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 150 mm
  • Number of teeth: 50
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817012102
  • Supplier number: CONTI HTD31509
Length
150
Pitch
3 mm
Width
9 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
150 mm